آزمایش رقص آتش - آقای آزمایش

آزمایش علمی رقص آتش

تا به حال دیده اید که آتش الاکلنگ بازی کند؟! در این آزمایش می خواهیم آتش را سوار بر الاکلنگ کنیم تا حسابی بالا و پایین برود و بازی کند! در ادامه نیز می خواهیم راز جادویی تعادل دوچرخه را کشف کنیم!
مواد لازم:
دو عدد لیوان بلند
دو عدد شمع هم اندازه
یک عدد سینی (ترجیحا فلزی)
یک عدد چوب بستنی
نوار چسب
سوزن ته گرد
فندک یا کبریت

مراحل آزمایش
وسط چوب بستنی را پیدا کنید و سوزن ته گرد را در وسط آن فرو کنید؛ به طوری که اندازه سوزن در دو طرف جوب بستنی به یک اندازه باشد.
به وسیله ی نوارچسب، انتهای شمع ها را به دو طرف چوب بستنی ببندید. بعد با کمی جلو و عقب کردن شمع ها، حالتی را ایجاد کنید که هر دوطرف چوب بستنی وزن برابری داشته باشند.
دو عدد لیوان بلند را با فاصله ی کمی داخل یک سینی فلزی بزرگ قرار دهید، و سوزن متصل به چوب بستنی را با دقت روی لبه ی لیوان ها قرار دهید.
الاکلنگ ما آماده است و وقت آن رسیده که آتش سوار بر الاکلنگ شود. شمع ها را روشن کنید و از تماشای الاکلنگ بازی آتش لذت ببرید!
صندوق سوالات:
با دقت به الاکلنگ بازی آتش نگاه کنید و بکوشید که دریابید: چرا با روشن شدن شمع ها الاکلنگ شروع به حرکت می کند؟
همان طور که می بینید، به مرور سرعت حرکت الاکلنگ بیشتر می شود و مقدار بیشتری به سمت بالا و پایین حرکت می کند. به نظر شما آیا ممکن است که به مرور حرکت الاکلنگی به حرکت گردشی تبدیل شود و ما یک چرخ و فلک آتشین داشته باشیم؟


راز جادویی دوچرخه
آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که چرا وقتی دوچرخه حرکت نمی کند، هیچ تعادلی ندارد و اگر هردو پای خود را از روی زمین بلند کنید، دوچرخه می افتد؟ اما وقتی که دوچرخه در حال حرکت است، با اینکه پاهای شما با زمین در تماس نیستند دوچرخه تعادل خود را حفظ می کند و نمی افتد؟ در این آزمایش می خواهیم پرده از راز جادویی تعادل دوچرخه برداریم.

آزمایش رقص آتش - آقای آزمایش در مجله رشد نوجوان (دی 1397)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *