آزمایش شعبده تعادل - آقای آزمایش

آزمایش علمی شعبده تعادل

در حال بارگذاری...

شعبده بازهای حرفه ای علاوه بر هنر نمایش و تردستی، قوانین علمی را هم به خوبی می شناسند. و در بسیاری از مواقع بزرگ ترین راز و جادوی شعبده شان استفاده از همین قوانین علمی است! امروز می خواهیم با یک آزمایش جالب، راز یک شعبده بازی جذاب را با هم کشف کنیم.

 

چی لازم داریم؟

قوطی خالی دوغ یا ماء الشعیر

مقداری آب

تمرین و دقت

 

وقت شعبده بازی است:

  1. از دوست خود بخواهید قوطی خالی (یا کاملا پر) دوغ را روی میز قرار داده و آن را به آرامی خم کند تا تقریبا در زاویه 45 درجه قرار بگیرد. سپس به آرامی آن را رها کند. می بینید که هرچه قدر هم این کار را تکرار کند باز هم قوطی دوغ روی میز می افتد.
  2. حالا مقدار کمی آب (در حدود 100 سی سی) داخل بطری بریزید. (اگر می خواهید به عنوان شعبده بازی این آزمایش را اجرا کنید، این مرحله را مخفیانه انجام دهید!)
  3. قوطی را روی میز قرار دهید و خیلی آرام آن را تا حدود 45 درجه خم کنید. سپس به آرامی آن را رها کنید. می بینید که اینبار قوطی شما برخلاف دفعه قبل کاملا متعادل می ماند! حتی می توانید با انگشت به آرامی قسمت بالای بطری را هل بدهید تا قوطی در همین حالت (بدون اینکه روی میز سقوط کند) به دور خودش شروع به چرخش کند! (فیلم آزمایش را ببینید.)

 

خیلی خوب می شود اگر درباره همه ی این ها با بچه های کلاس و معلم تان حرف بزنید. برای شروع، این تردستی جالب را برایشان اجرا کنید. بعد می بینید که بحث خود به خود پیش می رود.

 

با هم تحقیق کنیم:

به نظر شما چه چیزی باعث متعادل ماندن قوطی دوغ می شود؟

در این آزمایش به جای آب از مواد دیگری مانند روغن مایع، مایع ظرفشویی و یا خاک، شن، ماسه ریز و درشت و… استفاده کنید و نتیجه هر حالت را بررسی کنید.

تحقیق کنید که هزینه ی تهیه یک کیلوگرم آلومینیوم از سنگ معدن چند برابر هزینه تولید همان مقدار آلومینیوم از طریق بازیافت است؟ و شما با تفکیک زباله هایتان چه قدر به ثروت و حفظ سرمایه های کشورتان کمک می کنید؟ خیلی خوب می شود اگر درباره ی همه این ها با بچه های کلاس و معلم تان حرف بزنید.

 

با هم ببینیم:

در این فیلم کوتاه شیوه اجرای این شعبده علمی را باهم می بینیم، اگر می خواهید به صورت حرفه ای این شعبده را اجرا کنید این فیلم را با دقت ببینید.

آزمایش شعبده تعادل - آقای آزمایش در مجله رشد دانش آموز (آبان 1398)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *