آزمایش چسب آتش - آقای آزمایش

آزمایش علمی چسب آتش

در اکتشاف امروز میخواهیم یک چسب شگفت انگیز بسازیم که با آتش کار می کند! و در ادامه ی این سفر شگفت انگیز، پرده از راز جادویی مرتاض ها برمی داریم.

 

چی لازم داریم؟

یک عدد سینی

چند عدد لیوان بزرگ پر از آب

یک لیوان کوچک آب

یک بطری شیشه ای (شیشه رب یا مربا)

یک تکه کاغذ

یک عدد دستمال کاغذی

فندک

 

مراحل آزمایش:

 1. دستمال کاغذی را به صورت کامل خیس کنید و با دقت در مرکز سینی پهن کنید. حواستان باشد حباب هوا زیر دستمال کاغذی وجود نداشته باشد.
 2. تکه ی کاغذ را تا کنید و با فندک آتش بزنید. کمی صبر کنید تا کاغذ خوب شعله ور شود. سپس کاغذ شعله ور را توی بطری شیشه ای بیندازید و صبر کنید تا شعله خاموش شود. (در این بخش حتما از والدین یا معلم علوم خود کمک بگیرید.)
 3. به محض خاموش شدن شعله، خیلی سریع بطری را به صورت وارونه روی سینی برگردانید و دهانه آن را روی مرکز دستمال کاغذی مرطوب داخل سینی قرار دهید. دست کم ده ثانیه انتهای بطری را محکم روی سینی فشار دهید.
 4. به آرامی انتهای بطری را رها کنید و لیوان های پر از آب را به صورت منظم و متقارن داخل سینی بچینید.
 5. انتهای بطری را با احتیاط بگیرید و به صورت مستقیم به سمت بالا بکشید. خواهید دید که بطری آن قدر محکم به سینی چسبیده است که با بلند کردن آن، سینی حاوی لیوان های پر از آب را با خود بلند می کند.

 

صندوق سوالات:

به نظر شما چه عواملی باعث چسبیدن بطری به سینی می شود؟

در این آزمایش دستمال کاغذی خیس چه کاری انجام می دهد؟

 

جادوی مرتاض در زنگ علوم:

یک تخت خواب پر از میخ را تصور کنید. حاضرید روی این تخت دراز بکشید؟ مرتاض های هندی برای نشان دادن قدرت جادویی شان این کار را انجام می دهند. در این ویدیو علاوه بر اجرای آزمایش «چسب آتش» میخواهیم پرده از این راز مرتاض های هندی برداریم. جادویی به نام «تخت خواب مرگ» که البته ما اسم آن را «همبرگر انسانی» گذاشته ایم!

(هشدار! این آزمایش واقعا خطرناک است!) بنابراین حواستان باشد که فقط با هماهنگی معلمتان می توانید آن را در زنگ علوم و در محیط آزمایشگاه اجرا کنید.

پیشنهاد میکنم حتما این فیلم را ببینید!

آزمایش چسب آتش - آقای آزمایش در مجله رشد دانش آموز (بهمن 1397)

2 دیدگاه دربارهٔ «آزمایش علمی چسب آتش»

  1. profile avatar
   آقای آزمایش

   سلام
   وقت بخیر
   دستمال کاغذی خیس مانع از ورود هوا به لیوان میشه، اما لیوان را به سینی نمی چسباند!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *