آزمایش کاغذ جادویی - آقای آزمایش

آزمایش علمی کاغذ جادویی

در حال بارگذاری...

آیا واقعا جادو وجود دارد؟ اگر از من بپرسید می گویم بله، وجود دارد! در واقع اگر شما قوانین علمی را به خوبی بشناسید می توانید با استفاده از آن ها کارهای شگفت انگیزی انجام دهید. آن قدر شگفت انگیز که جادویی به نظر برسد. پس بیایید امروز باهم یک کاغذ جادویی بسازیم!

 

چی لازم داریم؟

کاغذ روزنامه یا مجله باطله

چسب مایع

پودر بچه

مداد

خط کش

قیچی

چوب بستنی

 

وقت شعبده بازی است:

  1. خط کش را در لبه کناری کاغذ قرار دهید و یک خط از بالا تا پایین بکشید. سپس از روی خطی که کشیده اید برگه را قیچی کنید تا یک نوار بلند کاغذی ایجاد شود.
  2. نوار کاغذی را روی کاغذ بزرگ تر قرار دهید و سرتاسر نوار را به چسب مایع آغشته کنید.
  3. با استفاده از چوب بستنی چسب را به صورت یکنواخت روی نوار کاغذی پخش کنید.
  4. پودر بچه را روی کل نوار کاغذی بپاشید و با استفاده از انگشتتان پودر را به صورت یکنواخت روی کل نوار کاغذی پخش کنید. نوار کاغذی را بلند کرده و پودرهای اضافه باقی مانده روی برگه را پاک کنید. (کاغذ جادویی شما آماده است!)
  5. دو سر نوار کاغذی را روی هم قرار داده و کاغذ را تا کنید، و چند سانتی متر بالاتر از محل تاشدگی را به صورت افقی قیچی کنید، به آرامی یک سر نوار کاغذی را رها کنید، می بینید که نوار کاغذی از محل قیچی شدن به هم چسبیده است.
  6. دوباره نوار کاغذی را تا کرده و اینبار نوار کاغذی را با زاویه 45 درجه قیچی کنید، پس از رها کردن یک سر نوار کاغذی چه اتفاقی می افتد؟!

 

باهم تحقیق کنیم:

به نظر شما چرا در این آزمایش قیچی کردن کاغذ باعث چسبیدن دو لبه کاغذ به هم می شود؟

به نظر شما در این آزمایش به جای پودر بچه از چه مواد دیگری می توانیم استفاده کنیم؟

تحقیق کنید که برای تهیه تنها یک برگ از کاغذ کتاب علوم شما چند لیتر آب مصرف شده است؟ برای تهیه یک جلد کتاب علوم چند لیتر آب لازم است؟!

 

 

با هم ببینیم:

در این فیلم کوتاه شیوه اجرای این شعبده علمی را باهم می بینیم. اگر می خواهید به صورت حرفه ای این شعبده را اجرا کنید این فیلم را با دقت ببینید.

 

آزمایش کاغذ جادویی - آقای آزمایش در مجله رشد دانش آموز (آذر 1398)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *