آزمایش یک لیوان دود - آقای آزمایش

آزمایش علمی یک لیوان دود

در حال بارگذاری...

ریختن یک نوشیدنی مانند آب در لیوان کاری است که هر روز انجام می دهیم، اما آیا می توانیم دود را هم مثل آب داخل یک لیوان بریزیم؟

 

مواد لازم:

فویل آلیومینیومی در ابعاد یک برگه ی A5

مداد

بطری خالی نوشابه

لیوان

کبریت

 

مراحل آزمایش:

  1. شش یا هفت عدد چوب کبریت را بردارید و مطابق شکل همراه با یک مداد روی لبه ی بالایی فویل قرار دهید. به طوری که سر گوگرددار چوب کبریت ها تا کناره ی فویل حدود سه سانتی متر فاصله داشته باشد.
  2. فویل را با دقت و به آرامی دور مداد و چوب کبریت ها بپیچید. سپس قسمت بالایی فویل را به آرامی بپیچانید تا بسته شود. هنگام انجام دادن این کار دقت کنید که فشار و میزان پیچش به اندازه باشد، چون اگر خیلی زیاد و محکم فویل را بپیچانید، باعث پارگی فویل می شود و اگر خیلی آرام و کم بپیچانید، قسمت بالایی فویل به خوبی بسته نمی شود.
  3. قسمت بالایی فویل را از محلی که چوب کبریت ها قرار گرفته اند محکم بگیرید و مداد را به آرامی از آن خارج کنید.
  4. انتهای لوله ی فویل را مطابق شکل به اندازه ی حدود سه سانتی متر داخل بطری خالی نوشابه قرار دهید و پایین ترین نقطه ی آن را با دو انگشت به آرامی بگیرید.
  5. فندک را روشن کرده و قسمت بالایی لوله ی فویل (محل قرارگیری سر چوب کبریت ها) را گرم کنید. پس از چند ثانیه چوب کبریت ها شعله ور شده و دود سفید رنگی وارد بطری می شود.
  6. لوله ی فویل را از بطری خارج کنید و درب بطری را ببندید. شما می توانید برای تهیه دود بیشتر و البته غلیظ تر به جای یک لوله ی فویل دودزا، چند لوله را از قبل آماده کرده و دود تمام لوله های فویل را در یک بطری جمع کنید.
  7. لازم نیست خیلی صبر کنید؛ در بطری را باز کنید و این بار به جای نوشابه، دود را داخل لیوان بریزید و از نمایش زیبای آن لذت ببرید.

 

تذکز:

نوشیدن یا تنفس این دود برای سلامتی مضر است. پیشنهاد می کنم درباره ی علت آن تحقیق کنید.

 

صندوق سوالات:

حتما مشاهده کرده اید که وقتی چوب کبریت را خاموش می کنید دود سفید آن به سمت بالا حرکت می کند. اما در این آزمایش دود سفید حاصل از سوختن چوب کبریت در بطری ما جمع می شود و نه تنها به سمت بالا حرکت نمی کند، بلکه وقتی بطری را خم می کنیم داخل لیوان می ریزد! به نظر شما علت این تفاوت چیست؟

تحقیق کنید که از سوختن گوگرد سر چوب کبریت چه موادی حاصل می شود، به نظر شما دود سفید ما کدام یک از این مواد است؟

وقتی بطری پر از دود سفید است، مقدار کمی آب مقطر (حدود 50 سی سی) را به آرامی داخل بطری کرده و درب بطری را ببندید. بطری را آن قدر تکان دهید تا تمام دود سفید در آب حل شود. چه تغییری در آب داخل بطری مشاهده می کنید؟

آب حاصل از آزمایش قبل را در یک بشر بریزید و یک کاغذ ترنسل را داخل این آب قرار دهید، چه چیزی مشاهده می کنید؟

با تجربه ای که از این آزمایش به دست آوردید، درباره ی علت باران های اسیدی و آثار مخرب آن تحقیق کنید.

در این فیلم کوتاه مراحل تهیه یک لیوان دود را باهم می بینیم.

آزمایش یک لیوان دود - آقای آزمایش در مجله رشد نوجوان (آبان 1398)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *