جنگ شگفتیهای علوم

جنگ شگفتیهای علوم

جنگ شگفتیهای علوم در حقیقت یک جشن شاد، جذاب و هیجان انگیز علمی است که برای تمامی مقاطع سنی از پیش دبستانی تا تحصیات تکمیلی و همچنین برای اجرا در جشن ها و جمع های عمومی بسیار جذاب و مفید است. تمام شور و نشاط این جشن بزرگ با نمایش حرفه ای آزمایشهای جذاب و هیجان انگیز علمی ایجاد می شود.

این برنامه که نخستین بار در سال ۱۳۹۰ توسط آقای آزمایش ابداع شد، تاکنون بیش از 260 اجرای موفق در 25 استان کشور داشته و اجرای این برنامه بارها از مجامع معتبر علمی کشور همچون انجمن فیزیک ایران، وزارت آموزش و پرورش و … مورد تقدیر رسمی قرار گرفته است.

جنگ شگفتیهای علوم علاوه بر اینکه یک برنامه علمی آموزشی خلاق است، تمام شور و نشاط و هیجان یک جشن ماندگار و به یاد ماندنی را در خود دارد.

‘درخواست اجرای برنامه’
می خواهم از آقای آزمایش برای اجرای این برنامه دعوت کنم.

‘کلیپ کوتاهی از برنامه جنگ شگفتیهای علوم’

برگزاری این جنگ علمی برای چه افراد یا سازمانهایی مفید است؟

ازآنجاکه نمایش جذابیتها و شگفتیهای علوم آزمایشگاهی از اهداف اصلی این برنامه است، لذا این برنامه به شکلی طراحی شده که مخاطبین آن نیازی به داشتن معلومات خاصی نداشته باشند وهمین ویژگی باعث شده تا این برنامه طیف بسیار گسترده ای از مخاطبین را به خود اختصاص دهد.

همانطور که در بالا هم اشاره شد این برنامه محدودیت سنی و تحصیلی خاصی ندارد و لذا برای مخاطبین از هر گروه سنی و تحصیلی قابل اجرا و مفید است.

پس میتوان گفت که هر مجموعه ای که برای مخاطبین خود نیاز به برگزاری جشنی شاد و هیجان انگیز دارد میتواند میزبان برنامه جنگ شگفتیهای علوم باشد. و در یک جشن بیاد ماندنی علاوه بر شور و نشاط و هیجان، “طعم شیرین علم” را نیز به مخاطبان خود هدیه کند.

در ادامه به چند دسته از این مجموعه ها اشاره میکنیم:

  • مدارس (در همه سطوح) و پژوهش سراها
  • کانونهای پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  • انجمنها و نهادهای علمی و فرهنگی
  • اداره آموزش و پرورش شهرستانها و مناطق
  • دانشگاهها (بالاخص رشته های علوم پایه و فنی مهندسی)
  • شهرداری ها (بالاخص سازمان رفاهی فرهنگی شهرداری ها) و سازمان های علمی و فرهنگی عمومی
  • شرکتها و موسسات دولتی و خصوصی

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چطور یک برنامه علمی آموزشی میتواند هم برای دانش آموزان پیش دبستانی مفید و جذاب باشد و هم برای اساتید دانشگاه و دانشجویان تحصیات تکمیلی و حتی جمع های عمومی و خانوادگی؟!

پاسخ این سوال در شیوه اجرای برنامه و نحوه ارائه توضیحات و طرح پرسشهاست. دیدن پدید ههای شگفت انگیز علمی، مانند یک برنامه شعبده بازی برای هر نوع مخاطبی جذاب و هیجان انگیز است، اما ما قصد شعبده بازی نداریم، پس متناسب با گروه سنی و سطح علمی مخاطبین توضیحات مربوط به هر آزمایش و پدیده علمی ارائه می شود و همچنین باز متناسب با سطح مخاطبین برنامه سوالات پژوهشی در کنار هر آزمایش مطرح می شود.

و این دو عامل، یعنی آزمایشهای جذاب و هیجان انگیز و توضیحات متناسب با سطح علمی مخاطبین باعث می شود که این برنامه برای هر شخص با هر سن و سطح تحصیلی در عین جذابیت مفید و موثر نیز باشد.

تجربه اجرای بیش از 260 جنگ علمی برای میزبانان مختلف و به مناسبتهای مختلف، باعث شد تا متناسب با نیاز میزبان و مخاطبین، اجرای برنامه جنگ شگفتیهای علوم را در دو قالب زیر طراحی و برنامه ریزی کنیم:

۱- به عنوان یک جشن کامل و مستقل، با زمانی بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه:

در این حالت تقریبا کل زمان برنامه به اجرای جنگ شگفتیهای علوم اختصاص دارد. البته بخشهایی مانند قرائت قرآن و سرود ملی و نیز سخنرانیهای کوتاه خیر مقدم و … نیز متناسب با نیاز میزبان هم در این برنامه در نظر گرفته شده است.

در این حالت چون زمان بیشتری در اختیار برنامه است، مجری قدرت عمل بیشتری داشته و علاوه بر اینکه برنامه را به سبکی خلاقانه تر و پژوهشی تر اجرا می کند، فرصت بیشتری برای استفاده از مخاطبین به عنوان داوطلب و ایجاد شور و هیجان بیشتر در برنامه را دارد.

۲- به عنوان بخشی اصلی از یک برنامه جشن چند بخشی، با زمانی بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه:

در این حالت برنامه جنگ شگفتیهای علوم معمولا به عنوان بخش جذاب و هیجان انگیز یک برنامه چند بخشی (مانند افتتاحیه، اختتامیه، بزگداشت و …) برنامه ریزی می شود و معمولا به عنوان بخشهای پایانی برنامه و در زمانی بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه برنامه ریزی می شود.

در این حالت چون زمان کمتری در اختیار مجری برای اجرا و نمایش آزمایشات وجود دارد تمرکز بیشتر برنامه بر روی ایجاد شور و نشاط و هیجان به وسیله اجرا و نمایش آزمایشات علمی است و تعداد آزمایشات قابل اجرا در برنامه متناسب با زمان برنامه ممکن است تغییر کند.

‘در برنامه جنگ شگفتیهای علوم چند آزمایش علمی اجرا می شود؟’

تجربه سالها برگزاری برنامه و اجرای بیش از 260 جنگ علمی و همینطور تحقیقات علمی در زمینه آموزش خلاق و شیوه یادگیری مغز نشان داده که اجرای بیش از ۱۰ آزمایش در یک برنامه باعث کاهش کیفیت و جذابیت برنامه می شود. لذا در هر برنامه جنگ علمی بسته به زمان و شرایط برنامه، بین ۵ تا ۱۰ آزمایش جذاب و شگفت انگیز علمی اجرا می شود.

در جنگ های کوتاه که زمان برنامه بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه است معمولا ۵ یا ۶ آزمایش اجرا می شود و در جنگ های کامل که زمان برنامه بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است ۱۰ آزمایش به صورت کامل اجرا می شود.

جنگ شگفتیهای علوم (1) تا (5)

آزمایشهایی که در برنامه “جنگ شگفتیهای علوم” اجرا می شود همه حوزه های علوم تجربی (تمام شاخه های فیزیک وشیمی) را شامل می شود و هدف اصلی از برگزاری این جنگ ها علاوه بر ایجاد شور و نشاط و هیجان، علاقه مند کردن مخاطبین به آزمایشات و مباحث علمی است. مخاطبین این دسته از جنگ ها هیچگونه محدودیت سنی و تحصیلی ای نداشته و برای عموم علاقه مندان قابل برگزاری و مفید است.

سری برنامه جنگ شگفتیهای علوم به شکل سریالی طراحی شده است که هر برنامه آزمایشات متفاوتی را شامل می شود. بنابراین برای مثال دوستانی که میزبان جنگ شگفتیهای علوم (1) بوده اند می توانند برای برنامه های بعدی میزبان برنامه جنگ شگفتیهای علوم (2) و پس از آن میزبان برنامه جنگ شگفتیهای علوم (3) باشند و …

‘نظر معلمین و مسئولین درباره جنگ علوم’

‘نظر ریاست اداره آموزش و پرورش شهرستان الیگودرز’

‘نظر کارشناس آموزش متوسطه شهرستان الیگودرز ‘

‘نظر کارشناس علوم تجربی و فیزیک شهرستان الیگودرز

‘نظر دانش آموزان درباره برنامه جنگ شگفتیهای علوم’

‘تقدیرنامه های رسمی برنامه جنگ شگفتیهای علوم’

برنامه جنگ شگفتیهای علوم که نخستین بار در سال ۱۳۹۰ توسط آقای محمد علیزاده (آقای آزمایش) ابداع شد، تاکنون بیش از 260 اجرای موفق در 25 استان کشور داشته و اجرای این برنامه بارها از مجامع معتبر علمی کشور همچون انجمن فیزیک ایران، وزارت آموزش و پرورش و … مورد تقدیر رسمی قرار گرفته است. که تعدادی از این تقدیر نامه ها را در این بخش مشاهده می فرمایید.

‘درخواست اجرای برنامه’
می خواهم از آقای آزمایش برای اجرای این برنامه دعوت کنم.

‘ضمانت کیفیت برنامه’

قدم تا برگزاری برنامه جنگ شگفتیهای علوم’

‘گام اول: تکمیل و ارسال فرم درخواست برگزاری برنامه’

در اولین اقدام لازم است که فرم درخواست برگزاری برنامه را در لینک زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

‘درخواست برگزاری برنامه جنگ شگفتیهای علوم’
‘گام دوم: بررسی درخواست و تعیین هزینه و شرایط برگزاری برنامه’

در این مرحله درخواست شما بررسی شده و در خصوص زمان و شرایط و همچنین هزینه اجرای برنامه با شما تماس گرفته و هماهنگی ها و توافقات لازم انجام می شود.

‘گام سوم: عقد قرارداد اجرای برنامه و واریز پیش پرداخت اولیه’

در این مرحله متن قرارداد برگزاری برنامه مطابق با توافقات انجام شده در مرحله قبل در دو نسخه آماده شده و برای شما ارسال می گردد. پس از عقد قرارداد و واریز ۵۰ درصد مبلغ قرارداد زمان اجرای برنامه شما به صورت قطعی رزو می شود.

‘گام چهارم: پشتیبانی قدم به قدم تا اجرای موفق’

پس از عقد قراداد و قطعی شدن زمان برنامه، ما تا لحظه اجرای برنامه قدم به قدم همراه شما خواهیم بود و و تجربیات چندساله خود را در زمینه برگزاری هرچه موثرتر و باشکوهتر این برنامه در اختیار شما قرار خواهیم داد تا با هم یک برنامه عالی را برنامه ریزی و اجرا کنیم.

‘گام پنجم: هماهنگی ایاب و ذهاب و اسکان’

حداقل یک هفته قبل از تاریخ برگزاری برنامه لازم است هماهنگی های لازم جهت ایاب و اسکان به صورت کامل انجام شده باشد. ما حداقل یک روز قبل از برنامه برای انجام هماهنگی ها و کنترل نهایی مهمان شما هستیم.

‘گام ششم: واریز باقی مانده مبلغ قرارداد’

باقی مانده مبلغ قرارداد لازم است حداکثر تا ۳ روز قبل از تاریخ اجرای برنامه به حساب مربوطه واریز گردد.

‘گام هفتم: اجرای برنامه’

از شور و نشاط و هیجان یک برنامه شاد و خاطره انگیز لذت ببرید. 😉

‘نقشه برگزاری جنگ فیزیک و علوم در ایران’

‘برخی از میزبانان برنامه جنگ شگفتیهای علوم’

دانشگاه ها’

‘آموزش و پرورش’

‘سازمان ها و نهادها’

‘رویدادها’

‘سوالی در خصوص برنامه دارید؟’
با تکمیل فرم زیر سوال شما به بخش پشتیبانی ارسال و در اسرع وقت همکاران ما از طریق ایمیل و یا تماس با شماره همراه درج شده در این فرم با شما تماس خواهند گرفت و توضیحات کامل را تقدیم خواهند کرد.

“سوال درباره برنامه جنگ شگفتیهای علوم”

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن