درباره آقای آزمایش

درباره آقای آزمایش:

  • کارشناس و مجری آزمایشهای جذاب علمی در برنامه موتور جستجو شبکه آموزش

  • کارشناس آزمایشهای علمی و نویسنده مجلات رشد دانش آموز و رشد نوجوان وزارت آموزش و پرورش

  • اجرای بیش از 260 برنامه علمی “جنگ شگفتیهای علوم” در 25 استان کشور

  • تالیف، تصحیح و انتشار 3 کتاب در حوزه آموزش خلاق علوم

داستان تولد آقای آزمایش:

از دوران کودکی علاقه عجیبی به آزمایش کردن و همین‌طور اختراع کردن داشتم. و یکی از جذاب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی دوران کودکیم، کارتون پروفسور بالتازار بود! یک پروفسور با موهای ژولیده که همه مشکلات را باکمی فکر کردن و با استفاده از قطره جادویی‌ای که داخل لوله‌آزمایش خود داشت حل می‌کرد!

در دوران کودکی همیشه آرزوی داشتن یک چنین لوله‌آزمایشی را داشتم. تا اینکه به‌طور تصادفی متوجه شدم که داخل لامپ‌های رشته‌ای قسمتی شبیه به لوله‌آزمایش وجود دارد! و این لوله کوچک حدوداً 2 سانتی از یک لامپ رشته‌ای سوخته، اولین لوله‌آزمایش من شد. که در رؤیاهای کودکانه خودم کلی آزمایش جادویی را در این لوله کوچک انجام دادم!

همیشه پر از سؤال بودم و پر از شوق یادگرفتن، و فکر می‌کردم که با ورود به مدرسه می‌توانم به جواب همه سؤال‌هایم برسم. اما واقعیت چیز دیگری بود! مدرسه نه‌تنها برای سؤالات من ارزشی قائل نبود و به آن‌ها هیچ جوابی نمی‌داد، بلکه شوق پرسیدن را نیز در من سرکوب می‌کرد. و معلمینم همیشه از من می‌خواستند که به‌جای پرسیدن این‌همه سؤال، فقط مطالب داخل کتاب را حفظ کنم!

این مسئله باعث شد که علاقه‌ام را به درس خواندن از دست بدهم و به‌شدت دچار افت تحصیلی شدم. تا جایی که دانش‌آموزی که در سه سال اول، شاگرداول کلاس بود در سال پنجم ابتدایی اولین نمره زیر ده خود را گرفت!

این افت و بی‌رغبتی به تحصیل تا سال دوم راهنمایی ادامه داشت. اما در سال دوم راهنمایی اتفاقی افتاد که مسیر زندگی من را برای همیشه تغییر داد! در این سال معلم علوم ما، کلاس را تبدیل به آزمایشگاه جذاب علوم کرد. در آن سال، کلاس‌های علوم لذتی وصف‌ناپذیر داشت تا جایی که تمام هفته منتظر زنگ علوم بودیم!

برخلاف تمام کلاس‌های دیگر که حس کنجکاوی و پرسشگری مرا سرکوب می‌کردند، در این کلاس بیشترین چیزی که اهمیت داشت خلاقیت،کنجکاوی و از همه مهم‌تر جرئت نظریه‌پردازی بود! در آن سال بااینکه یک دانش‌آموز دوم راهنمایی بودم ویدئو پروژکتور و کوره آفتابی ساختم، و با کمک و راهنمایی معلم علومم کلی آزمایش‌های جذاب و هیجان‌انگیز را تجربه کردم. و به‌جرئت می‌توانم بگویم که “آقای آزمایش” در این کلاس متولد شد!

کلاس‌های علوم استاد حبیب‌الله میری (تنها معلمی که نامش را همیشه به خاطر دارم) تنها کلاسی بود که لذت واقعی یادگرفتن را در آن تجربه کردم. و دیگر در هیچ کلاسی چه در دوران دبیرستان و چه دانشگاه شاهد چنین سبک تدریسی نبودم!

بنابراین وقتی جای این شیوه آموزشی را در کشورمان بسیار خالی دیدم، تصمیم گرفتم در حد توانم تلاش کنم تا دیگران هم بتوانند لذت چنین سبک آموزشی را تجربه کنند. و از سال 87 به‌صورت جدی شروع به تحقیق در زمینهٔ جمع‌آوری و اجرای آزمایش‌های جذاب علمی و همین‌طور بررسی جدیدترین سبک‌های آموزش خلاق علوم در جهان کردم.

جنگ شگفتی‌های علوم و معلم جادویی:

نتیجه تحقیقات و بررسی‌های فوق از یک‌سو منجر به ابداع برنامه‌ای شاد و علمی با عنوان “جنگ شگفتی‌های علوم”برای نمایش جذابیت‌های آزمایش‌های علمی و ازسوی دیگر کارگاه‌ها و همایش‌هایی با عنوان “معلم جادویی” برای آموزش جدیدترین سبک‌های آموزش خلاق علوم تجربی به معلمان شد.

تا پایان سال 97 برنامه “جنگ شگفتی‌های علوم” که اولین بار در سال 90 به روی صحنه رفته است، 268 اجرا در بیش از 20 استان کشور داشته است! این برنامه تا به امروز بارها از طرف مراکز معتبر علمی کشور ازجمله “وزارت آموزش‌وپرورش”، ” انجمن فیزیک ایران” و ” اتحادیه معلمان فیزیک ایران” مورد تقدیر رسمی قرارگرفته است. همچنین کارگاه و همایش “معلم جادویی” که اولین بار سال 93 در کنفرانس ملی آموزش فیزیک ایران اجرا گشت تاکنون در بیش از 10 استان کشور برای معلمین علوم تجربی، برگزارشده است.

یکی دیگر از کارهایی که طی این سال‌ها موفق به اجرای آن شدم، نگارش کتابی درزمینهٔ آزمایش‌های جذاب علمی با عنوان‌ “آزمایشگاه خانگی علوم” و همچنین بازنویسی و ویرایش اولین کتاب آموزش آزمایش‌های علمی کشور با عنوان “هدیه سال نو” اثر استاد احمد آرام در جشن تولد 90 سالگی این کتاب است. نسخه دیجیتال کتاب‌های فوق را می‌توانید به‌ صورت رایگان در همین سایت دانلود کنید.

آقای آزمایش در صداوسیما:

در سال 94 وقتی جناب آقای سیاوش صفاریان پور با برنامه‌های بنده آشنا شدند از بنده دعوت کردند که همراه با گروه ایشان در قالب برنامه‌ای با عنوان “میدان اکتشاف الدوله” که طراحی آن را جناب آقای دکتر پژمان نوروزی انجام داده بودند، آزمایش‌های جذاب علمی را برای بازدیدکنندگان مجموعه باغ کتاب تهران، به‌صورت زنده اجرا کنیم.

در حقیقت طراحی کاراکتر “آقای آزمایش” و حتی طراحی لباسی که بنده در برنامه‌هایم می‌پوشم حاصل فکر و هنر کارگردان و مجری حرفه‌ای و خوش‌ذوق برنامه جذاب “آسمان شب” جناب آقای سیاوش صفاریان پور است. و این آغاز همکاری بنده با گروه خبره ایشان به‌عنوان کارشناس و مجری آزمایش‌های جذاب علمی بود.

بعد از اجرای موفق برنامه “میدان اکتشاف الدوله” ایشان بنده را برای اجرای آزمایش‌های علمی در برنامه “موتور جستجو” در شبکه آموزش صداوسیما دعوت کردند که این برنامه در همان ماه اول پخش به پربیننده‌ترین برنامه شبکه آموزش تبدیل شد.

آقای آزمایش در مجلات رشد:

چند ماه پس از شروع پخش برنامه موتور جستجو، از طرف جناب آقای موسوی مدیر علمی جوان و خوش‌ذوق مجلات رشد وزارت آموزش‌وپرورش، دعوت به همکاری شدم تا آزمایش‌های جذاب علمی را متناسب با سرفصل‌های کتاب‌های درسی علوم دانش‌آموزان مقاطع مختلف تحصیلی، هرماه در دو مجله رشد دانش‌آموز و رشد نوجوان ارائه کنم. و از مهرماه سال 97 هرماه در این دو مجله علاوه بر مقاله‌ای که اجرای آزمایش را شرح می‌دهد، فیلم مربوط به اجرای همان آزمایش نیز منتشر می‌شود.

آروز دارم تمام کودکان طعم شیرین آزمایهشای جذاب علمی را بچشند. و باور دارم که زندگی با آرمایش شیرین تر است

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن