دانلود رایگان

کتاب آزمایشهای جادویی – دانلود رایگان

کتاب آزمایش های جادویی

دانلود رایگان کتاب آزمایشهای جادویی (جلد اول) – ترفندهای اجرای جذاب آزمایش خمیردندان فیل همراه با آموزش آزمایش خانگی خمیردندان بچه فیل!

در کتاب آزمایشهای جادویی چه می‌خوانید؟

همیشه بعد از اجرای آزمایش خمیردندان فیل در برنامه جنگ شگفتی‌های علوم (و بالأخص بعد از اجرای این آزمایش در برنامه «موتور جستجو» شبکه آموزش) دوستان زیادی در تماس‌ها و پیام‌هایشان سؤال کردند که من چه‌کاری را متفاوت انجام می‌دهم و یا چه نکاتی را رعایت می‌کنم که باعث می‌شود این کف تا چند متر به پرواز درآید، و در حقیقت جلد اول کتاب آزمایش‌های جادویی پاسخ مشروح به این سؤال است و تمام ترفندها و نکاتی را که خودم استفاده می‌کنم را در این کتاب توضیح داده‌ام. کلیپ کوتاه اجرای این آزمایش در شبکه آموزش را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

تفاوت‌های این کتاب با سایر کتاب‌ها!

اولین و شاید مهم‌ترین تفاوت این کتاب با کتاب‌های مشابه که در زمینهٔ آزمایش‌های علمی نگاشته و یا ترجمه ‌شده‌اند، این است که مطالب درج‌شده در این کتاب بیشتر از اینکه حاصل تحقیقات نظری و جمع‌آوری اطلاعات از منابع مختلف باشد، شامل تجربیات شخصی بنده است. و در حقیقت مطالب این کتاب حاصل بیش از 100 بار اجرای این آزمایش در برنامه‌های مختلف در طی 10 سال گذشته است!

دومین تفاوت این کتاب با بسیاری از کتاب‌های مشابه در فصل «اول ایمنی بعد آزمایش» است! در طی مطالعات و تحقیقاتی که طی سال‌های گذشته داشته‌ام به‌کرات دیده‌ام که بسیاری از کتاب‌هایی که درزمینهٔ آزمایش‌های علمی نوشته‌شده‌اند یا هیچ اشاره‌ای به نکات ایمنی آزمایش‌ها نداشته‌اند و یا نهایتاً به چند نکته کوتاه و متعارف بسنده کرده‌اند، اما وقتی قرار است در عمل شما یک آزمایش را اجرا کنید، ایمنی آزمایش مهم‌ترین مسئله است.

و این نکات ایمنی، تنها شامل محافظت از شما به‌عنوان آزمایشگر نیست، بلکه شما به‌عنوان آزمایشگر نه‌تنها باید به ایمنی خود بلکه به ایمنی مخاطبین و حتی محیطی که در آن آزمایش را اجرا می‌کنید نیز توجه داشته باشید.

بسیاری از نکات ایمنی که در این کتاب درج کرده‌ام را در هیچ‌یک از منابع علمی که در خصوص این آزمایش نگاشته شده ندیده‌ام و حاصل تجربیات مستقیم خودم در اجرای آزمایش‌هاست. و به همین دلیل به شما دوستان علاقه‌مند به اجرای آزمایش‌های جذاب علمی، پیشنهاد می‌کنم اصل 5/1 را که در این فصل معرفی کرده‌ام را حتما رعایت کنید.

‘ سفری کوتاه به مطالب کتاب’
در فصل های مختلف این کتاب چه می خوانید؟
‘راهنمای قدم به قدم’

فصل دوم کتاب راهنمای قدم‌به‌قدم اجرای آزمایش «خمیردندان فیل» است، (دقیقاً مانند یک کتاب آشپزی) و ضمن معرفی مواد لازم و مراحل انجام آن، در خصوص علت علمی این آزمایش هم در این فصل صحبت شده است.

فصل سوم را به نکات و ترفندهایی اختصاص داده‌ام که با رعایت آن‌ها می‌توانید این آزمایش را چنان جذاب و هیجان‌انگیز اجرا کنید که فوران کف آن حتی تا 6 متر هم برسد!

در فصل چهارم هم به‌صورت مفصل در خصوص نکات ایمنی این آزمایش صحبت کرده‌ام. پس قبل از اقدام به اجرای این آزمایش حتماً این فصل را با دقت بخوانید!

در فصل پنجم شیوه اجرای این آزمایش را با استفاده از مواد و وسایل خانگی شرح داده‌ام. چون وقتی قرار است خود کودک در انجام آزمایش مشارکت داشته باشد (چه در خانه و چه کلاس درس) و یا خودش به‌صورت مستقل آزمایشی را انجام دهد، آزمایش‌های خانگی تنها گزینه مناسب برای این نوع فعالیت است. چون اجرای آزمایش در این سبک علاوه بر اینکه بسیار کم‌هزینه‌تر است، بسیار ایمن‌تر نیز هست.

فصل ششم این کتاب را حتما بخوانید! مخاطب این فصل والدین و معلمان هستند. دراین فصل هفت اصل طلایی معرفی شده است که با استفاده از آنها می توانید خلاقیت و مهارت های بنیادین فرزندتان را با اجرای آزمایشهای علمی افزایش دهید!
و البته اگر این اصول را رعایت نکنید ممکن است اجرای آزمایشهای علمی نه تنها باعث افزایش خلاقیت و علاقه کودکتان به یادگیری نشود بلکه خلاقیت او را سرکوب کرده و او را نسبت به یادگیری علوم بی میل و رغبت کند!

و البته در فصل آخر این کتاب یک هدیه شگفت انگیز به مبلغ 261 هزار تومان برای دوستانی که این کتاب را دانلود و مطالعه می کنند درنظر گرفته ایم!

در این کتاب نکات و ترفندهایی را خدمتتان تقدیم می‌کنم که هرکدام نتیجه بیش از 100 بار اجرای این آزمایش و نیز صرف هزینه‌های مالی و زمانی زیاد برای بارها آزمون‌وخطا در 10 سال گذشته است. قطعاً شما هم با استفاده از این نکات و ترفندها بدون نیاز به اینکه «چرخ را دوباره اختراع کنید» می‌توانید این آزمایش را، بسیار جذاب و هیجان‌انگیز (و البته کاملاً ایمن) اجرا کنید.

به امید روزی که همه کودکان طعم شیرین آموزش خلاق را در کنار خانواده خود تجربه کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

آقای آزمایش

کارشناس و مجری آزمایشهای جذاب علمی در شبکه آموزش صدا و سیما و و مجلات رشد دانش آموز و رشد نوجوان وزارت آموزش و پرورش

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن